Halıya Yapışan Sakız Nasıl Çıkar? Ankara Keçiören Halı Yıkama

Halıya Yapışan Sakız Nasıl Çıkar?

Halıya yapışan sakız nasıl çıkar? Halıya yapışan sakız, can sıkıcı bir durum olabilmektedir. Bu sorunu çözmek için, bir buz torbasını sakızın üzerine koyun ve dondurun. Dondurulan sakız sertleşir, ardından bir spatula veya bıçak kullanarak dikkatlice kazıyarak çıkarabilirsiniz. Bu yöntemle halınızı sakızdan kolayca arındırabilirsiniz. İşte, halıya yapışan sakız nasıl çıkar? sorusunun tüm yanıtları...

Halıya Yapışan Sakız Nasıl Çıkar?

Herkes sakız çiğnemekten hoşlanır ancak hiç kimse bir eşyasına yapışmasını istemez. Sakız yapısı itibariyle yüzeylerde inatçı bir hal alabilmektedir. Bu da onu kullanırken dikkatli olmaya iter. Ancak bazı zamanlar var ki biz farkında olmadan geç kalınan bir duruma dönüşür. O da halıya yapışan sakız lekesi. Asla çıkmayacağına ve hep orada olacağına inandırır kendini. Halının aralıklarından içine daha da yerleştiğinden birçok kişinin o bölgeyi kesmesine bile yol açmıştır. Evimizin en değerli parçasının böyle bir duruma maruz kalması elbette herkes için can sıkıntısıdır. Elbette her şeyde olduğu gibi bunun da bir çaresi var. Kolay ve masrafsız yöntemlerle bu durumdan hem kendinizi hem halınızı kurtarabilirsiniz.

Halınıza yapışan sakızı fark eden herkes “ne kadar alırsam kârdır?” diye düşünerek eliyle koparmaya çalışır. Bu durum yapacağınız en büyük hatalardan biridir. Halınızın markası ne olursa olsun dokusuna zarar verir. Özellikle el yapımı ise bu daha da kötü sonuçları ortaya çıkarır. Yapmanız gereken ilk şey paniklememektir. Bu sayede yanlış bir müdahalede bulunmayacağınızdan halıdaki sakız lekesi daha da büyümeyecek.

Halıya Yapışan Sakız Nasıl Çıkar? Halıya Yapışan Sakız Nasıl Çıkar?

Halıya Yapışan Sakız Lekesi Çıkarmanın Yolları?

Halıya yapışan sakız lekesi uygulayacağınız basit adımlarla kolayca çıkmaktadır. Bunun için yapılması gerekenlerden ister dilediğinizi seçebilirsiniz. Ayrıca, isterseniz lekenin tamamen çıktığından emin olana kadar hepsini deneyebilirsiniz.

Buz İle Halıya Yapışan Sakız Nasıl Çıkar?

Bu yöntem sakızın yapışkan yapısını tersine çevirmeyi amaçlar. Böylece halıdan çıkmamakta inan eden sakız lekesi kuruyacak ve kendiliğinden dökülecektir. Bu yöntem için ihtiyacınız olanlar ise bir poşetin içine bir miktar su koyup dondurmaktır. Bazı buzluk poşetleri bunun için idealdir. Buzluktan çıkardığınız poşeti lekenin üzerine koyun ve sakız donana kadar bekleyin. Sonrasında hızlı bir şekilde kazıyarak çıkarmalısınız. Bunu yaparken halının liflerine zarar vermemeye çalışın.

Isıtmak

Bu yöntem ile sakız, macun kıvamından çıkıp daha da elastik bir yapıya geliyor. Bunun için yapılması gereken saç kurutma makinesi ile o bölgeye ısı vermek böylece halıdaki sakız lekesi yapıştığı yerden kendiliğinden çıkacaktır. Yüksek ısının halınıza zarar vermemesi için çok yaklaştırmamalısınız.

Halıya Yapışan Sakızı Çıkarırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Halıya yapışan sakız, can sıkıcı bir durum olabilmektedir. Bu sorunu çözmek için uygulayacağınız bazı noktalara dikkat ederek halınızı sakızdan kolayca arındırabilirsiniz. İşte, halıya yapışan sakız nasıl çıkar sorusu hakkında dikkat etmeniz gerekenler.

1. Sakızı kazımamaya özen gösterin.

Sakız yapışkan bir madde olduğu için kazıma işlemi halının liflerine zarar verir. Bu nedenle, sakızı kazımamaya özen göstermeniz gerekir.

2. Sakızı dondurarak çıkarın.

Buz, sakızın yapışkanlığını azaltarak kolayca çıkarılmasını sağlar. Sakızın üzerine bir buz torbası veya buz kalıbı koyarak 10-15 dakika bekleyin. Sakız donduktan sonra bir spatula veya bıçak yardımıyla dikkatlice çıkarın.

3. Sakızı ısıtarak çıkarın.

Saç kurutma makinesi, sakızı ısıtarak yumuşatır ve kolayca çıkarılmasını sağlar. Sakızın üzerine saç kurutma makinesini 15-20 cm uzaklıkta tutarak 5-10 dakika bekleyin. Sakız yumuşadıktan sonra bir spatula veya bıçak yardımıyla dikkatlice çıkarın.

Evde Halıya Yapışan Sakız Nasıl Çıkar? Ek Bilgiler

• Sakızı çıkarmak için asla benzin, tiner veya alkol gibi yanıcı maddeler kullanmayın. Bu maddeler halının dokusunu bozar ve yangın riski oluşturur.
• Sakızı çıkarmak için aşırı güç uygulamayın. Bu, halının liflerine zarar verir.
• Sakızı çıkarma işlemini tamamladıktan sonra halıyı iyice yıkayın. Bu, sakızın kalıntılarını temizlemeye yardımcı olacaktır.

Özet

Halıya yapışan sakızı çıkarmak için dikkat edilmesi gereken 3 nokta şunlardır:

  1. Sakızı kazımamaya özen gösterin.
  2. Sakızı dondurarak veya ısıtarak çıkarın.
  3. Sakızı çıkarmak için asla yanıcı maddeler kullanmayın.

 Sakız lekesi konusunda profesyonel destek için Ankara Keçiören Halı Yıkama telefon: 0 532 437 92 42

Temizlik kampanyalarımız için bizi İnstagram'da da takip edin!

Halı Yıkama ihtiyaçlarınızda Keçiören Halı Yıkama olarak çözüm ortağınız olmaktan gurur duyuyoruz.

Web Tasarım ve SEO: MOZ TASARIM